انواع پیچ و مهره های صنعتی

مدیا پیچ نوین

در صنایع از پیچ و مهره ها بعنوان اتصالات اصلی صنعتی یاد می شود که در شکل های بسیار متنوع با گرید ها، سایز ها و قابلیت های مکانیکی و شیمیایی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ و مهره های فلزی در کنار جوش های فلزی دو روش برای اتصالات قطعات، صفحات و سازه های فلزی به یکدیگر محسوب می شوند که هر یک دارای مزایا و معایب مربوط به خود می باشند اما در کل مزایای استفاده از پیچ و مهره ها در قیاس با جوش فلزات بسیار گسترده تر است. بعنوان مثال از پیچ و مهره ها می توان برای اتصال سطوح با جنس های مختلف و گرید های مختلف بعنوان مثال سطوح فلزی فولادی به سطوح برنزی استفاده نمود حال آنکه اتصال دو سطح با جنس مختلف از طریق جوشکاری مقدور نمی باشد. البته برای اتصال دو سطح با بکارگیری پیچ و مهره ها نیاز به ایجاد سوراخ سطحی در داخل سطح می باشد که این امر سبب تمرکز تنش در این نقاط شده و مقاومت سطح در برابر انواع تنش های کششی، برشی و پیچشی را کاهش می دهد. پیچ و مهره های صنعتی بر حسب نوع کاربری که دارند در شکل های مختلفی تولید می شوند که متناسب با صنایع قابلیت های متفاوتی نیز از خود نشان می دهند. نوع متریال بکار گرفته شده در تولید پیچ و مهره ها نیز که می تواند از جنس ها و گرید های پایین آهنی گرفته تا گرید های بالای فولادی در کنار گرید های مختلف پیچ و مهره های استنلس استیل، تیتانیوم و متریال های خاص تر باشد هر یک مشخصات مکانیکی و شیمیایی ویژه ای را به پیچ و مهره ها می دهند که برای صنایع مختلفی مناسب می باشند. در زیر به بررسی انواع پیچ و مهره های صنعتی می پردازیم.


مدیا پیچ نوین

۱-پیچ و مهره های شش گوش Hex bolt جزو اولیه ترین و پر کاربردترین نوع پیچ و مهره های صنعتی محسوب می شوند که در آن قطر جان پیچ در طول ثابت بوده و بسته به گرید و متریال می توانند با دنده درشت COARSE THREAD یا دنده ریز FINE THREAD تولید شوند. پیچ و مهره های شش گوش هم با سایز گل معمولی با استاندارد های DIN۹۳۳ تمام دنده و DIN۹۳۱ نیم دنده تولید می شوند و هم با گل درشت برای کاربری های سازه ها معروف به پیچ و مهره سازه و استاندارد DIN۶۹۱۴ در بازار عرضه می شوند.
۲-پیچ آلن CAP head screw که در واقع نوع مدرن پیچ و مهره های صنعتی محسوب می شود که کاربری شبیه به پیچ و مهره های شش گوش و در اتصالات ماشین آلات صنعتی دارد. پیچ آلن طبق استاندارد تنها بصورت نیم دنده تولید می شود اما بنا به درخواست بازار نمونه های تمام دنده آن نیز تولید شده است. پیچ آلن استاندارد DIN۹۱۲ در دو گرید فولادی خشکه ۸.۸ و فولادی پر کربن ۱۲.۹ تولید می شود و بصورت آبکاری شده به بازار عرضه می شود. پیچ آلن استیل نیز در دو گرید A۲ , A۴ در بازار موجود می باشد.

مدیا پیچ نوین

۱-استاد بولت Stud Bolt در واقع دسته ای از پیچ و مهره های صنعتی را شامل می شود که بصورت تمام دنده یعنی به شکل میله بدون گل دنده شده می باشد و با دنده های درشت و اغلب با دنده های اینچی در بازار یافت می شود. استاد بولت ها هم در گرید های مختلفی فولادی و هم به شکل استاد بولت استیل تولید می شوند و دارای کاربری عمده در اتصالات لوله ها و فلنج ها، شیر آلات صنعتی و در کل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع آب و فاضلاب می باشند۲- پیچ متری Threaded Rod دارای شباهت هایی با استاد بولت ها می باشند اما استاندارد تولید پیچ متری متفاوت و دارای حساسیت های کمتری نسبت به استاد بولت ها است. پیچ متری هم از گرید های مختلف آهنی و بصورت آبکاری شده مورد استفاده قرار می گیرد و هم از جنس استنلس استیل تولید می شود. پیچ متری دارای کاربری عمده ای در صنایع ساختمانی و برای اتصالات کانال ها و صفحات فلزی است.
پیچ و مهره استیل پیچ و مهره استیل که به رنگ نقره ای مایل به زرد دیده می شوند نمونه ای از پیچ و مهره های صنعتی هستند که در شکل های مختلف و معمولا در دو گرید A۲ , A۴ تولید می شوند. پیچ و مهره استنلس استیل به سبب وجود عناصر فلزی قدرتمند با قابلیت آزاد سازی الکترون بالا مانند کروه و نیکل در ساختار خود دارای سرعت زنگ زدگی بسیار کند در مقایسه با پیچ و مهره های آهنی و فولادی هستند. از این رو در مواردی که پیچ و مهره در تماس با آب، رطوبت و بسیاری از خورنده های صنعتی قرار می گیرد استفاده از پیچ و مهره استیل طول عمر اتصال را افزایش قابل توجهی می دهد. پیچ و مهره استیل آبکاری نمی شوند و مقاومت آنها در برابر خوردگی و زنگ زدگی ناشی از ترکیبات شیمیایی درونی آنها می باشد. سایز ها و شکل های مختلفی از پیچ و مهره استیل بصورت پیچ و مهره شش گوش استیل، پیچ آلن استیل، استاد بولت استیل، پیچ متری استیل و حتی انواع پیچ های ریز و واشر آلات از جنس استیل تولید می شوند.


قیمت پیچ و مهره استیل در مقایسه با پیچ و مهره های فولادی بالاتر می باشد چرا که دو عنصر یاد شد یعنی کروم که با درصدی نزدیک به ۱۸% و نیکل که نزدیک به ۸% در ترکیبات پیچ و مهره های استیل بکار گرفته می شوند دارای قیمت بالایی هستند. در مقایسه بین قابلیت های پیچ و مهره های استیل و فولادی می بایست به کمیت مکانیکی تنسایل اشاره نمود که در مورد پیچ و مهره استیل دارای مقدار عدد حدود ۷۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع N/mm۲ و در پیچ و مهره های فولادی در کمتربن میزان برای پیچ خشکه کلاس ۸.۸ و حدود ۸۰۰ N/mm۲ بوده که در گرید های بالاتر فولادی ۱۰.۹ حدود ۱۰۴۰ و ۱۲.۹ حدود ۱۲۰۰ N/mm۲ می باشد و از این لحاظ قابلیت های مکانیکی پیچ و مهره فولادی بالاتر از پیچ و مهره های استیل می باشد. در زیر به معرفی گرید های کاربردی پیچ و مهره استیل می پردازیم.

مدیا پیچ نوین

۱-پیچ و مهره استیل A۲ که معروف به استیل بگیر نیز می باشند و به میزان انبوهی در انواع شکل های پیچ و مهره تولید و عرضه می شوند. پیچ و مهره استیل A۲ از استیل گرید ۳۰۴ تولید می شوند و اندکی قابلیت جذب تحت میدان مغناطیسی آهنربا را دارند و از همین رو به استیل بگیر شهرت دارند. ۲-پیچ و مهره استیل A۴ معروف به استیل نگیر می باشند و شاید بالاترین میزان مقاومت محیطی در برابر زنگ زدگی را در میان گرید های پیچ و مهره استیل دارند. از مفتول استیل ۳۱۶ در تولید پیچ و مهره استیل A۴ استفاده شده است که علاوه بر کروم و نیکل از عنصر فلزی مولیبدنیوم نیز در ترکیبات آن استفاده شده است. پیچ و مهره استیل A۴ تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار نمی گیرند و از همین رو نیز به استیل نگیر شهرت دارند. ۳-پیچ و مهره استیل ۳۱۲ قابلیت های این گرید از پیچ و مهره استیل که بصورت کاملا خاص و اغلب طبق درخواست مشتریان تولید می شود بیشتر از نوع مقاومت حرارتی می باشد.